Millbay Academy Staff

Leadership

JasonTrevarthenExecutive Headteacher
StephBlakeHeadteacher of High Street and Millbay Primary Federation
RichardWhitehouseDeputy Headteacher
MatthewBiscoAssistant Headteacher Secondary
NickGriffithsSENCo Secondary
CharlotteParrySENCo Primary

Leadership Team

Millbay Academy Leadership Team

Jason Trevarthen

Executive Headteacher

Steph Blake

Headteacher of High Street and Millbay Primary Federation

Matthew Bisco

Assistant Headteacher Secondary

Nick Griffiths

SENCo Secondary

Charlotte Parry

SENCo Primary

Safeguarding

Steph

Blake

Strategic Designated Safeguarding Lead (Primary)

Jason

Trevarthen

Executive Headteacher - Safeguarding Officer

Matthew

Bisco

Strategic Designated Safeguarding Lead (Secondary)

Joanne

Anning

Designated Safeguarding Lead

Fiona

Bush

Deputy Designated Safeguarding Lead

Leea

Jolly

Safeguarding Officer

Erica

Sayers

Safeguarding Officer

Richard

Whitehouse

Safeguarding Officer

Olivia

Frings

Safeguarding Governor

Primary Teachers

RosieCrowfordPrimary Classroom Teacher
IanCrowfordPrimary Classroom Teacher
AshleighHedger
Primary Classroom Teacher
JessHunterPrimary Classroom Teacher
Leea
Jolly
Primary Classroom Teacher
Joe
Oddie
Primary Classroom Teacher
Dani
Pearse
Primary Classroom Teacher
Will
Westlake
Primary Classroom Teacher
Laura
Withey
Nursery Manager

Primary Protective Team

MartinRogersPrimary HLTA SEND

Primary Support Staff

VikkiGlattbackPrimary Higher Level Teaching Assistant
Adam
Green
Primary Higher Level Teaching Assistant
GeorgiaPricePrimary Higher Level Teaching Assistant
Lisa
Atkinson
Primary Teaching Assistant
Hannah
Blair
PrimaryTeaching Assistant
Sarah
Cleave
Primary Teaching Assistant
Sally
Edgar
Primary Teaching Assistant
Lauren
Hawnton
Primary Teaching Assistant
Kevin
Rose
Primary Teaching Assistant
Lotta
Sampson-Stone
Primary Teaching Assistant
Carolyne
Stratherne
Primary Teaching Assistant
Layla
Stringer
Primary Teaching Assistant
Anita
Toth
Primary Teaching Assistant
Vicky
Watts
Primary Teaching Assistant
Megan
Williams
Primary Teaching Assistant

Administration


CarrieCarpenterOperations Manager
IevaDoninaiteSenior Administrator
RaldaChiversAdministrator
GemmaParkinsonAdministrator
PaulinaDuranskaAdministrator
MichelleMahonyAdministrator
Antonia
Murphy
Administrator
Claire
Summers
Administrator
Joules
Williams
Administrator
Aaron
SzeToo
SEND support Officer and Administrator
Joanna
Starr
Exams and Data Officer
PippaMoodyAttendance and Admissions Officer
AimeeSimpsonData Administrator
Neville StantonFamily Liaison Officer

Secondary Cover Supervisors

JordanComptonCover supervisor

Secondary Pastoral Team

AlexandraBoyceHead of Key Stage 3
Stacey
Tonkin
Head of Key Stage 4
Erica
Sayers
Secondary Intervention Manger
Chris
Gilchrist
Behaviour Officer
Allison
Cooper-Hall
Behaviour Support

Secondary Support Staff

EllieDayTeaching Assistant
ZelwanNader
Progress Support
Aaron
SzeToo
SEND support Officer and Administrator
Charlotte
Francis
Higher Level Teaching Assistant
KathleenChandlerEAL/SEND HLTA

Media Team

David Traub

Media Technician

Co-Curriculum Faculty

CassandraBiscoHead of Co-Curriculum, Photography Teacher, PSHE Lead and Careers Lead
DanSmith
Teacher of Media and Music
Lottie
Slater
Art and PSHE Teacher

EBACC Faculty

KimberleyUnderdownHead of EBACC
StephanieTrachetHumanities Teacher
JamesNewmanHistory Teacher
Nienke
Kramer
MFL Teacher
Nadege
Marie
MFL Teacher
Alison
Cooper-Hall
RE Teacher
Kevin
Welsh
Computing Teacher

English Faculty

AnnaNormanHead of English
IsabelGossageEnglish Teacher
Rory
Houghton
English Teacher
Mayumi
Oliver
English Teacher
Charlotte
Francis
Higher Level Teaching Assistant

Maths Faculty

Jaime

Bassett

Head of Maths

Stephanie

Wardman

Maths Teacher

Eva

Araujo

Maths Teacher

Heidi

Schoeman

Maths Teacher

Science Faculty

RoseHuttonHead of Science
Danny
Damarell
Science Teacher
Sue
Swift
Science Teacher
Kelly
McCormack
Science Teacher
Steven
Pinniger
Science Technician
Trevor
Page
Science Technician

Vocational Faculty

RussMartinHead of Vocational
AlexandraBoycePE Teacher
Stacey
Tonkin
PE teacher
Mike
Everett-Lindsay
DT & Engineering Teacher
Matt
Bisco
DT & Engineering Teacher
Rose
Hutton
Child Care Teacher
Dan
Smith
Music Teacher
Allison
Cooper-Hall
Music Teacher
Hattie
Key
Drama Teacher
Lisa
Davison
Food Technology Teacher
Aiden
Nethercot
Vocational Technician

Facilities Team

MalcomMeaderSite Manager
SimonDunnSite Assistant
RoyalDsouzaCaretaker
KatyBarberCleaner
AtocaCarvalhoCleaner
TraceyCraggCleaner Supervisor
LisaDrewCleaner
SimonDunnCleaner
NaquimuzaFerreira Dos SantosCleaner
MarieLambertCleaner
VictoriaRobertsCleaner
Ana VeraVasconcelos Dos SantosCleaner
DeniseWildeCleaner

Catering Team

DanielMayCatering Manager
MelissaAllen
Catering Assistant
Lorna
Pashby
Catering Assistant
Sally
Read
Catering Assistant
Naima
M'Rabet
Kitchen Assistant

Meal Time Assistants

GoeulChoMTA
Cassandra
Wells
MTA
Natasha
Thomson
MTA
Sam
Prout
MTA
Kristy
Williams
MTA

Stay Connected

Events mailing list